Projekty: "Wykopki Talentów "

09 października 2017 r. razem

"Wykopki talentów - cykl kreatywnych działań kulturalnych" to projekt realizowany w trzech przedszkolach: w Twardawie, Reńskiej Wsi i w naszym we współpracy z MOK. Piewrszy etap tego projektu to warsztaty dla chętnych rodziców i nauczycieli na temat edukacyjnej roli pacynki w procesie wychowania. Spotkanie przygotowała i poprowadziła Marta Fulczyk i Anna Gabrysz (aktorka z teatru lalki). Podczas warsztatu rozmawiałyśmy o możliwościach lalek teatralnych, o ich rodzajach, o zasadach korzystania z nich. Panie poznały prosty sposób na zrobienie pacynki ze skarpety lub rękawiczek. Uczyły się modulowania głosem i animowania pacynki wykonanej przez siebie, ale także animowania każdego przedmiotu, który może pomóc w rozwiązaniu konfliktu, w zobrazowaniu dziecku problemu i jego właściwych rozwiązań, w uatrakcyjnianiau zajęć i wielu innych sytuacjach edukacyjnych.  Spotkanie cieszyło się nie tylko dużą (ponad 100% ) frekwencją, ale i spełniło swoje zadanie: zainspirowało uczestników do odkrywania świata teatru lalki i teatru przedmiotu w pracy i zabawie z dzieckiem.

Zdjęcia i relacja na kk24.pl:  http://kk24.pl/pacynka-przepustka-do-swiata-dziecka-mok-realizuje-projekt-ktory-laczy-sztuke-i-edukacje/

Kolejne działania w ramach projetku to warsztaty teatralne z panią Anią Gabrysz. Dzieciaki ze wszystkich grup przedszkolnych miłay możliwość nauczyć się sposobu animownania lalki wykonanej z papieru, pokazywały nią różne emocje, wykonywały czynności, których sami nie potrafią, jak np. latanie. Lalki z szarego papieru dały dzieciom dużo radości i pozwoliły na poczucie sprawczości i to z jakim efektem! Wspólnie z panią Anią, dzieci wykonały swoje lalki, rybki, kotki i pieski (różne zadania w każdej grupie).

Pani Monika Pander już miała przyjemność prowadzić warsztaty plastyczne w przedszkolu w Twardawie, ale i w tym działaniu w październiku będą brać udział wszystkie przedszkolaki. Każdy wykona swoją lalkę wg własnej inwencji.

Dzieci przygotowują się także do występu w Domu Kultury w Koźlu. To tam spotkają się wszystkie przedszkolaki z trzech przedszkoli, obejrzymy              i zaprezentujemy program artystyczny z ziemniakiem w roli głównej. Nasze lalki stworzą  galerię w MOK-u. Dzieci będą mogły także obejrzeć galerię zdjęć pt. "Ziemniak w roli głównej". Przedszkolaki z pomocą rodzica, uczą się obsługi aparatu fotograficznego, wykonują zdjęcie, wykonują ziemniaczane stworki, które pięknie prezentują się w kącikach przyrody w naszych salach.

"Wykopki Talentów" to działania z zakresu edukacji kulturowej, mające na celu zaproszenie dzieci, nauczycieli, rodziców dzieci do podejmowania się działań artystycznych, kulturalnych, do tworzenia i uruchamiania kreatywnego myślenia,a w efekcie - kreatywnego działania. We współpracy z innymi placówkami wspólnie się bawimy. Działania te mają rację bytu dzięki dofinansowaniu  przez fundusze projektu :Opolskie EDUKO 2017-2018". Wniosek koordynatorek projektu :Ewy Kowalczyk-Lecibil (MOK) i Marty Fuczyk (nauczycielki) otrzymał taką liczbę punktów, ktora już na pierszym etapie konkursu grantowego pozwoliła nam cieszyć się wygraną.

Finał projektu 26.10. Zachęcamy Rodziców do współpracy, wykonywania z dziećmi ziemniaczanych stworków, ich zdjęć.  A może mają Państwo inne propozycje działań z ziemniakiem w roli głównej? Zapraszamy do współpracy !

powrót do listy projektów